A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Salvador - Cestopisy

Černý Kristus a kafe

Káva GURMET a nejen káva.

Černý Kristus a kafe

Jedeme na KAFE A ZA ČERNÝM KRISTEM

Je pondělí 10.března a po dvoudenních radovánkách na hotelu, jedu ochutnat kávu Gurmet, která je považována za nejlepší v tomto kraji.
Vyjíždíme v osm, což je příjemné nejen pro mě, ale i další lidičky, kteří křepčili do dvou rána na disko.
Přes město Sonsonate, jedeme směrem k druhému největšímu městu El Salvadoru Santa Ana.Projíždíme krásnou krajinou a od „nuly“ u moře se budeme šplhat do nadmořské výšky 1 700 metrů.
Nahuizalco, městečko, kterým projíždíme, je známé výrobou dřevěného nábytku a tímto řemeslem se tady živí 90% lidiček.Dělají vyplétaná křesla a židle, masivní stoly a též postele, které, ať děláte cokoli nevržou!!!
A aby toho nebylo dost, tak toto městečko je proslaveno i kulinářskými specialitami, jako je marinovaný králík, pečený had a pro ty mlsnější udělají ještěrku na rožni.
Projíždíme dědinkou Apanecea s nádherným parkem a výhledem na sopky a rázem zastavujeme v městečku JUAYÚA.Toto místo je proslaveno černým Kristem a trhem před kostelem.
Na kostelních schodech sedí a „makají“ zruční řemeslnící a nabízí výrobky z alpaky.Vcházím do kostela , kde ( a nejen tady) je vše zahaleno fialovými potahy.Velikonoce se blíží a já nyní lituji, že jsem nejel o pár dnů později.Důvod je nasnadě.Velikonoce, jsou zde oslavovány snad ještě více jako vánoční svátky.Ale o tom se zmíním až budu psát o guatemalské městě ANTIGUA.
Kde jsem to přestal? Jo.

ČERNÝ KRISTUS

V kostele byla prostřední řada sedadel postavena na „štorc“ a vypadalo to, jako, by to byly „Budky“, kde se chodí farářovi prozrazovat své prohřešky. Opravdu, až po chvíli jsem zjistil, že v kostele se uklízí.Všechen nakapaný vosk musí pryč.Zametá se, vytírá utírá prach atd.
Oltář byl úžasný.Ještě nikde na světě jsem neviděl ČERNÉHO KRISTA.Tady ho mají.Pověst se váže k jednomu španělskému sochaři, kterému se ve snu zjevil Kristus a chtěl po něm, ať ho udělá černého! A dal ho do některé latinskoamerické země.Sochař ho poslechl a sochu ukřižovaného Krista vyrobil. Umístit do kostela v Guatemale.
Na trhu přímo před kostelem si můžete koupit doma vyrobené tkané dečky a ponče, kulichy s portrétem CHE GUEVARY, čmuk z alpaky, dřevěné i kamenné sošky a pokud nechcete nakupovat můžete obdivovat místní krásky.

Naše cesta pokračuje směrem magické pohoří Apaneca – Liamatepece, v obci Apanecea v kraji Ahuachapán.Jedeme do nadmořské výšky více jak 1 400 metrů nad mořem.Vidíme kávové plantáže, které v kopcích vytváří šachovnici, je to nádherný pohled.Jsme na místě.
Santa Leticia, restaurace, kde obědváme.Ten kdo viděl v průběhu února pořad v nejmenované TV, o kávě ze Salvadoru, tak právě tam jsme byli.
Po obědě nasedáme na nákladní „burdák“ a jedeme vstříc plantážím, kde snad nebudu trhat kávu.
Moje obava byla zbytečná.Sběr kávy tady je u konce, sbírá se do konce února a snad jen ve vyšších polohách, kde dozrává později, bych se mohl k ručním sběračům ještě připojit.Viděl jsem růst čaj,banány, kakao, ananas, kešu a další pro nás nezvyklé plody a nyní i kafe.
Zdejší káva GURMET patří k lahůdkám.Jen tady mají „školku“, kde od zrníčka pěstují a šlechtí kávový keříček k roubování.V Salvadoru něco takového jinde nenajdete.
V této hoře se nachází též soukromé archeologické místo v zemi.Místo svatých obřadů, kde Mayové uctívali své bohy a kde se civilizace vyvinula před 2 600 lety.Prohlédl jsem si tři mayské monumenty, které se datují 600 let před Krista, pojmenované GORDINFLONES (světově proslulé) , monolity zpodobňující lidskou postavu kulovitou formou.
Náklaďáček nás bezpečně dovezl z plantáží zpět a naše cesta pokračovala do místní fabriky na zpracování kávy.

Jak jinak a kdo jiný nás mohl přivítat než místní hlídač s flintou.Byla větší jak on samotný, ale hrdě stál a snažil vypadat, aby z něj šel strach.
Místí průvodce nám o kávě řekl tolik, že kdybych měl vše napsat, tak píšu dva dny.
Ale já se pokusím stručně jen to nejdůležitější.
Auto dovážející zralá zrna kávy se nejdříve musí zvážit a potom se vysype do obrovitých bazénů s vodou, odkud putují do různých „loupacích“ a třídících „mašin“, kde se zrníčko rozdělí na dvě půlky, až se dostanou ven na betonovou plochu.Těch ploch je moooc.Vyloupanou kávu přehrabují mladíci až šestnáct dní nahoru a dolů a zas nahoru a dolů.U toho musí zmagořit.Na hlavě mají čepice a přivázané šátky, až po zadek.Proti sluníčku vím jistě je to neměli.Bylo po mrakem a navíc měli oblečená tílka.Snad, aby tam nepadali vlasy? To také ne, protože šmatlali po zrnkách v botách.Tak nevím.Měl jsem se zeptat.

Po té podívané jsme vešli do obrovitých hal, plné prapodivných strojů a konečně jsme byli v třídírně.Tady sedělo osmadvacet žen proti sobě a uprostřed byl pojízdný pás.Rukama tam zobaly a vybíraly „smetí“.Po chvíli „hrk“ a pás se posunul o naměřenou délku a znova „klov,klov“.Pak káva putovala na další pás, ale tam už byli je dvě ženy a kontrolovaly, zda je vše jak má být.
Pak míří káva buď do pražírny, nebo nepražená do pytlů o váze 46 kg.Dva mladíci jí zváží zavážou a šup na záda a peláší na obrovitou haldu pytlů.My jsme mířili do sídla původních majitelů, kde jsme si prohlédli, jak kdysi žili a „hospodařili“ – no tady by se mi líbilo – a šli kávu ochutnat.
Na překrásné zahradě by vám chutnala i naše „výběrová směska“, tak tam bylo kráááásně.
Stromy a keře plné květů, kvetoucí banánovníky, pomeranče, jezírko, houpací síť a více si musím připomenout z nahraného DVD.
Každý si mohl koupit kolik unesl.Cena? Klasiko - 454 gramů za 3 dolary, Gourmet o stejné váze 3,5 doláčů.Koupit jste si mohli i tílka, hrníčky a dalších blbin, až oči přecházely.
Ojíždíme, autobus ztěžkl, ale bezpečně nás dovezl na bezvadnou večeři a měli jsme dostatek času i na posezení v baru. Večerní program a disko, to tady nemá sebemenší chybičku a tam přeci nemůžu chybět.Tak zatím se mějte jak to nejlíp jde.

Příště zavítáme do JOYA DE CEREN, archeologického naleziště, vesnice, která ukazuje jak žili mayové.Tak se zatím mějte hooodně dobře.

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
4
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Tana 26.03.2008 21:18:49
 

Ještě teď mám plný pokoj vůně kávy. Opět Super !!!

Via 26.03.2008 02:24:52
 

Krásné fotky z kostela; mimochodem, ČERNÉHO KRISTA (ale ukřižovaného) mají v italské Lucce, v katedrále S.Martino. Také k němu se váže podobná pověst. Nemohu odolat, abych zde nenapsala německý výraz pro tuto sochu-"Das heilige Gesicht". :-D

giagiá 22.03.2008 16:27:02
 

A chutnala? A pokud ano, přivezl sis? A pokud ano, pozveš nás? Majka se určitě ráda přidá, to máš za to, nemáš nám dělat chutě....

mamzul 21.03.2008 09:34:13
 

Tak to věřím, chuť kafíčka přímo u zdroje s nádherným výhledem... to musí být pohodička! ;-)

Zpět na všechny diskuze